Logo Pixel Pixie

Odkryj moc sztucznej inteligencji: Darmowe generatory obrazów AI

16 lipca 2023

Wprowadzenie

W dzisiejszym dynamicznym świecie sztuczna inteligencja stale zdobywa na znaczeniu, wpływając na różne dziedziny naszego życia. Jednym z ciekawszych aspektów jej rozwoju jest zdolność do generowania niesamowitych obrazów za pomocą specjalnych algorytmów. Dzięki temu powstaje wiele interesujących narzędzi, które umożliwiają nam eksplorację kreatywnych możliwości sztucznej inteligencji, bez konieczności posiadania zaawansowanego doświadczenia w grafice komputerowej.

W tym artykule przyjrzymy się czterem darmowym generatorom obrazów AI, które pozwolą Ci wejść w fascynujący świat generatywnej sztuki. Odkryjemy Bing Image Creator, Leonardo AI, Stable Diffusion oraz wbudowany generator obrazów w Canva. Przeanalizujemy, jak te narzędzia działają, jakie są ich możliwości i jakie są przykłady obrazów, które można nimi stworzyć.

Gotowy na odkrywanie tajemniczego świata generatywnej sztuki? Przejdźmy zatem do zapoznania się z najnowszymi i najbardziej innowacyjnymi darmowymi generatorami obrazów AI, które podbijają Internet. Od razu zaznaczę, że nie opisuję tutaj chyba najbardziej znanego narzędzia jakim jest Midjourney, ponieważ nie jest już darmowe.

Bing Image Creator

Jeśli potrzebujesz darmowej alternatywy dla Midjourney, z pomocą przyjdzie kreator obrazów Bing. Możesz bezpłatnie korzystać z generatora obrazów DALL-E 2 za pośrednictwem Bing, otrzymując 100 kredytów na początek i nieograniczoną możliwość tworzenia obrazów w późniejszym czasie. Oznacza to, że możesz stworzyć 100 obrazów, czyli całkiem sporo. Po przekroczeniu 100 wygenerowanych obrazów nadal możesz korzystać z darmowej wersji, jednak czas oczekiwania na wygenerowanie się wydłuża. Prompty możemy tworzyć w języku polskim jak również w języku angielskim. Obrazy są generowane w rozmiarze 1024x1024 pikseli.

Wygląd strony głównej:

Kilka przykładów wygenerowanych obrazów:

Wnioski: Bing Image Creator jest całkiem przyjemny w tworzeniu obrazów. Kiepsko sobie radzi z generowaniem postaci ludzkich czy przy realistycznych portretach. Nie będziemy mogli stworzyć też obrazów ze znanymi osobami - jest nałożona blokada. Jednak ma ogromny potencjał i jeśli chcemy generować mniej realistyczne obrazy, sprawdzi się tutaj jak najbardziej.

Leonardo AI

Leonardo AI to kolejne bezpłatne narzędzie służące do generowania obrazów. Dziennie otrzymujesz 150 kredytów, których liczba zużywanych zależy od różnych opcji dostępnych w programie.

Jedną z przydatnych funkcji jest możliwość wyboru stylu generowania obrazów, co znacznie ułatwia proces tworzenia. Istnieje również opcja stworzenia własnego stylu i przeszkolenia programu, dzięki czemu tworzymy nasz własny model.

Leonardo AI umożliwia również wybór rozmiaru generowanych obrazów. Ponadto program posiada wiele usprawnień, takich jak inteligentna modyfikacja promptu, kontrola ilości szczegółów w obrazie, regulacja stopnia kontrastu oraz możliwość wpisania negatywnych promptów, które określają, czego nie chcemy uwzględniać w generowanych obrazach.

Dodatkowo, na stronie dostępny jest generator promptów, który pozwala napisać proste zdanie opisujące to, czego chcemy osiągnąć, a program automatycznie tworzy odpowiedni prompt, który można wykorzystać do generowania obrazów.

Wygląd strony głównej:

Kilka przykładów wygenerowanych obrazów:

Wnioski: Leonardo AI to niezwykle zaawansowane narzędzie, które jednocześnie jest przyjazne dla użytkowników. Oprócz generowania obrazów, możesz także czerpać inspirację z obrazów stworzonych przez innych użytkowników, które zawierają użyte przez nich prompty. Możesz się nimi zainspirować i nauczyć tworzyć własne prompty, wykorzystując te przykłady jako wzorce. Dzięki temu odkryjesz nowe możliwości twórcze i rozwiniesz swoje umiejętności w generowaniu obrazów za pomocą Leonardo AI. Ogólnie rzecz biorąc, jest to mocna konkurencja dla Midjourney, a przy tym darmowa.

Stable Diffusion

Warto również wspomnieć o Stable Diffusion, narzędziu dostępnym w pełni online, które nie wymaga rejestracji. Jednak w mojej opinii jest to narzędzie o najmniejszych możliwościach i jakość generowanych obrazów pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak, warto dać mu szansę i pobawić się nim, aby zobaczyć, jakie rezultaty można osiągnąć. Może zaskoczyć nas niespodziewaną kreatywnością i przynieść nieoczekiwane efekty.

Wygląd strony głównej:

Kilka przykładów wygenerowanych obrazów:

Canva

Warto wspomnieć, że Canva oferuje wbudowane narzędzie do generowania obrazów za pomocą tekstu, które jest dostępne również w darmowej wersji. Mechanizm tego narzędzia jest prosty, ale daje możliwość wyboru stylu i proporcji obrazu. Generowane obrazy są, moim zdaniem, lepszej jakości niż w przypadku Stable Diffusion, choć nie dorównują tym z Leonardo AI. Jednakże, jeśli zależy nam na szybkości lub używamy Canvy na co dzień i chcemy generować nowe obrazki, to narzędzie to idealnie się sprawdzi.

Kilka przykładów wygenerowanych obrazów:

Podsumowanie

W powyższych przykładach widać jakie zostały użyte prompty oraz jakie obrazy z nich powstały. Czsami wpisywałam proste słowa, a czasami bardziej rozbudowane komunikaty. Istotne jest, że im bardziej precyzyjne i dopasowane do wybranego modelu będą nasze prompty, tym bardziej satysfakcjonujące będą wyniki w postaci wygenerowanych obrazów. Dlatego warto eksperymentować z różnymi darmowymi programami i znaleźć ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Następnie warto poświęcić czas na naukę konstrukcji efektywnych promptów, co umożliwi nam jeszcze lepsze wykorzystanie tych narzędzi i osiągnięcie jeszcze bardziej satysfakcjonujących rezultatów.