Logo Pixel Pixie

Jak efektywnie korzystać z ChatGPT? Skuteczne prompty na przykładzie poszukiwania idealnej pracy

23 kwietnia 2023

Od kilku miesięcy intensywnie korzystam z ChatGPT (LINK) w celach prywatnych, rozwojowych, oraz biznesowych. Dzięki temu udało mi się całkiem dobrze poznać ten model językowy i nauczyć się, jak się z nim komunikować, aby otrzymywać oczekiwane odpowiedzi.

Błędem większości osób, które korzystają z ChatGPT, jest to, że traktują go jak drugą osobę lub rozbudowany Google. Niejednokrotnie są zawiedzeni lub rozbawieni otrzymywanymi odpowiedziami. ChatGPT to jednak model językowy z rodziny GPT, oparty na zaawansowanym algorytmie uczenia maszynowego, który wykorzystuje głębokie sieci neuronowe do generowania tekstu. ChatGPT został wytrenowany na ogromnym korpusie tekstu z różnych źródeł, takich jak książki, artykuły, strony internetowe czy też media społecznościowe. Jest to zupełnie nowy, inny twór, niepodobny do niczego, z czym mieliśmy do tej pory styczność. Potęga sztucznej inteligencji jest niesamowita, a z tego artykułu dowiecie się, jak w pełni wykorzystać potencjał ChatGPT.

Jak pisać skuteczne prompty, czyli pytania lub polecenia, które pozwalają uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi?

Zmiany w życiu zawodowym dotyczą każdego z nas. Dlatego właśnie na tym przykładzie chcę pokazać, jak pisać skuteczne prompty, które pomogą Ci znaleźć idealną ofertę pracy i lepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Poszukiwanie nowej pracy często bywa trudnym procesem. Dlatego warto skorzystać z usług motywatora i doradcy kariery, a w tym wypadku - ChatGPT, który zdecydowanie Ci w tym pomoże.

1. Zmotywuj mnie!

Zacznijmy od zwiększenia Twojej motywacji. Wpisz, dlaczego chcesz zmienić pracę. Przyjęłam konwencję, w której opisujemy w jaką rolę ma się wcielić ChatGPT oraz - dla nadania kontekstu i lepszego dopasowania odpowiedzi motywacyjnej - przykładową przyczynę, dla której ktoś mógłby być niezadowolony ze swojej pracy.

Prompt: Wciel się w rolę doradcy kariery oraz wybitnego motywatora i napisz mi kilka słów, które motywują mnie do podjęcia działań, uwierzenia w siebie i zmiany pracy. W obecnej pracy przeszkadza mi to, że [tu wpisuj wpisujesz dlaczego chcesz zmienić pracę].

Przykładowa treść i odpowiedź:

2. Czy ta oferta pracy jest dla mnie?

Prompt 1: Wciel się w rolę profesjonalnego doradcy kariery. Wymień 5 najważniejszych umiejętności wymaganych do wykonywania tej pracy oraz wyjaśnij dlaczego są one ważne. Opis stanowiska pracy, na którę chcę aplikować: [wklej opis stanowiska na które chcesz aplikować].

Przykład:

Odpowiedź:

Prompt 2: Czy ta oferta pracy jest dla mnie odpowiednia? Napisz bazując na opisie stanowiska, które dostałeś wcześniej oraz na opisie mojego CV, które wklejam tutaj: [wklej opis swojego stanowiska]

Przykład:

3. Dostosuj swoje CV pod ofertę

Prompt 1: Na podstawie opisu stanowiska, na które chce aplikować oraz opisu mojego CV, stwórz przykład idealnego CV pod to stanowisko. Opis stanowiska pracy, na które chcę aplikować: [tu wklej opis]. Opis mojej dotychczasowej pracy: [tu wklej opis].

Przykład:

Fragment odpowiedzi:

4. Przygotuj pytania do rozmowy kwalifikacyjnej

Prompt 1: Przygotuj w sumie 10 prawdopodobnych pytań, które może zadać mi rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej, sklasyfikuj je na pytania motywacyjne, behawioralne i techniczne. Oto specyfika stanowiska pracy, na które aplikuję: [wklej specyfikę stanowiska pracy].

Przykład:

Odpowiedź:

5. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Prompt 1: Jesteś rekruterem. Przeprowadź ze mną rozmowę na stanowisko analityka danych. Zachowuj się jak na prawdziwej rozmowie kwalifikacyjnej, zadaj jedno pytanie i czekaj na odpowiedź. Podczas rozmowy bazuj na opisie stanowiska oraz na opisie mojej dotychczasowej pracy. Opis stanowiska pracy, na które chcę aplikować: [tu wklej opis]. Opis mojej dotychczasowej pracy: [tu wklej opis].

Przykład:

Odpowiedź:

Wbrew pozorom pisanie dobrych promptów nie jest łatwym zadaniem. Wielu ludzi uważa, że wystarczy napisać proste pytanie, ale często okazuje się to niewystarczające. W związku z tym, pojawiło się nawet stanowisko pracy "prompt engineering", które wymaga umiejętności pisania skutecznych promptów, a coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są te umiejętności.

Jeśli chcemy nauczyć się pisania skutecznych promptów samodzielnie, warto zacząć od prostych ćwiczeń. Możemy próbować zadawać pytania o różnej tematyce i analizować, jakie odpowiedzi otrzymujemy. Następnie możemy modyfikować pytania w taki sposób, aby uzyskać bardziej precyzyjne odpowiedzi. Ważne jest również, aby pamiętać o kontekście i celu naszego zapytania, ponieważ to pozwoli nam wybrać najlepszą konstrukcję pytania. ChatGPT świetnie się sprawdza w roli wirtualnego asystenta, który pomaga w codziennych zadaniach, więc polecam zacząć przygodę z ChatGPT oraz szlifowaniem własnych promptów.